Subpages
 

The Rotary Foundation
District Service Awards

 
The District Service Award was created by The Rotary Foundation to recognize individual Rotarian efforts to serve humanity and work toward world understanding and peace through Foundation programs.
 
The following District 5870 Rotarians have earned this recognition:
 
2011-12   2016-17  
Betty Richardson Austin University Area Ellen Hunt Austin
Derek Van Gilder Bastrop Christine Kempff Austin Cosmopolitan
George Lourigan Georgetown Steve Gele Austin Westlake
Richard Diller Killeen Heights Y.V. Rao Cameron
PDG John Salem Marble Falls Jody Tacker Corsicana
    Kelly Barr Killeen Evening
2012-13   Todd Perrin Killeen Heights
Mavi Chapa Austin Mark Hughes Lakeway/Lake Travis
Brenda Osbon Austin-Oak Hill Kent Miller Northwest Austin
David Huffman Fairfield Jennifer Graham Temple  
Randy Mongold Georgetown Herbert Bristow Waco
Jamie Mattison Georgetown-Sun City    
Ken Adams Killeen 2017-18  
Mark Rogers Killeen Evening None Awarded  
Minerva Trujillo Killeen Heights    
Bill Edwards Marble Falls 2018-19  
Dick Pearly Waco Sunrise Julia Benkoski Austin
    Jennifer Olsen Austin
2013-14   Roblyn Thorne Austin-Southwest
PDG Jack Mayo Austin John Doty Austin University Area
Marilyn Johnson Austin Centennial John Chenoweth Georgetown-Sun City
Abbey Tootle Austin Cosmopolitan Wesley Keng Giddings
Derek Van Gilder Bastrop County Mendy Ritchie Marble Falls
Cal Goerdal Bosque County (Clifton) Joan Ratliff Rockdale
David Willis Cedar Creek Katherine Logue Waco
Rami Alatrach Harker Heights K.C. Cerny West Austin
Stuart McLennan Killeen Heights Bill Lopez Yoakum
Herb Lewis Marble Falls    
Ken Dickensheets Northwest Austin 2019-20  
Jerry Spataro Pflugerville Monique Hodges Austin Cosmopolitan
Gaye Bland Rockdale Darrick McGill Georgetown
Judy Duer Temple Linda Angel Harker Heights
Doug Smith Temple-South Rex Weaver Killeen
    Barbara Merlo Killeen Heights
2014-15   PDG Melinda Osburn Lakeway/Lake Travis
None Awarded   Tad Turpen Northwest Austin
    Rob House Pflugerville
2015-16   Linda Voight South Austin
Michael Portman Austin Barbara Bozon Temple
Frank Ivy Austin-North by Northeast Margaret Ferguson Waco Sunrise
Gene Goeke Cameron    
Jim Bondi Killeen Heights 2020-21  
Victor Russell Northwest Waco Tom Anderson Austin
Richard Schneider Temple Amanda Traphagen Austin Cosmopolitan
Stewart Kelly Waco Mike Helmick Bastrop County
    April Fitzgerald Copperas Cove
    PDG Gene Davenport E-Club of 5870
    Billy Stubblefield Georgetown
    Susan Stepanski Lexington
    George Qualley Taylor
    David Lockwood Temple-South